Møllekroen – Hvad sker der egentlig?

af | okt 6, 2021

Nu er det næsten tre år siden, at Møllekroen brændte.

Løgumkloster lokalråd har fået bevilget et beløb af kommunen til at få undersøgt, om bygningen kan genopbygges på det nuværende fundament, eller om det er bedre at rive den ned. Vi ligger nu i forhandling med ejeren om at få adgang til at få lavet denne undersøgelse.

Lokalrådet er på et tidspunkt blevet tilbudt ejendommen for 1 kr., men vi er nødt til at vide, hvad vi kan gøre med ejendommen, inden vi går i konkrete forhandlinger.

I øjeblikket undersøges også mulighederne for, om Møllekroen kunne være springbrættet til at få startet en byudviklingsfond, så vi for fremtiden har et selskab, som kan gå ind i lignende sager.

Vi kunne dog også godt ønske os, at kommunen er mere aktive med hensyn til at få ejeren presset til at gøre fortovet farbart igen.

Der hersker absolut ingen tvivl om at Møllekroen står som en skamplet ved Løgumklosters indgang. Der arbejdes på at finde en løsning selv om tålmodigheden i byen er ved at være godt brugt.

Menu
Løgumkloster
Løgumkloster